Tuesday 1 May 2012

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN



Tarikh/Hari   : 27 April 2011 (Jumaat)                                   Masa : 11.30 pagi -12.00pagi
Kelas            : 5 Mithali                                                          Bil. Pelajar : 38 orang
M/Pelajaran  : Bahasa Melayu
Tajuk            : Sayangi Alam
Objektif        : Pada akhir pelajaran murid-murid dapat :
                       1   Membaca lancar pantun dengan sebutan, intonasi dan gaya
                             penyampaian yang menarik.
                       2.   Mengemukakan pendapat tentang mesej dan nilai yang
                             terdapat dalam sajak.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid biasa mendengar pantun.
Konsep       :  Penjagaan alam sekitar tanggungjawab bersama
Bahan         :  LCD,  lembaran kerja
Nilai            :  Tanggungjawab, kebersihan, sayangi alam sekitar

Kemahiran :  Fokus utama
                        11.2 Aras 1(ii)  Mennyatakan mesej dan nilai yang terdapat dalam bahan.
                                                Fokus sampingan
                        5.2 Aras 2 (i)    Membaca bahan sastera dan bukan sastera dengan
                                                 sebutan dan intonasi yang betul serta gaya yang sesuai.



Langkah/Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran/Pembelajaran

Catatan



Aktiviti Guru

Aktiviti Murid
   Set Induksi
      (4 minit)
1.Mendengar lagu “Dodoi Suriram”.


Soalan :
Lagu apa yang kamu dengar?
Apakah unsur puisi yang terdapat dalam lagu itu?
Jawapan:
Suriram
Pantun
1.Guru memasang lagu  menggunakan LCD.

2.Guru mengajukan soalan kepada murid.


3.Guru mengaitkan lagu dan pantun dengan tajuk pelajaran pada hari itu iaitu “Sayangi Alam”


1.Murid mendengar lagu.



2. Murid menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru
KB
Menghubungkan dan mencirikan.

KB : Kritis dan kreatif

BBM: LCD

Ilmu: Kajian
Tempatan

BCB: Mendengar Aktif






Perkembangan
           1
    (7 minit)
1.Membaca pantun secara senyap



2.Melafazkan pantun “Sayangi Alam”
(lampiran 1)


1.Guru menayangkan teks  kepada pelajar menggunakan LCD.

2.Guru meminta murid melafazkan pantun dengan suara yang lantang dan sebutan
yang betul.

3.Guru membimbing murid melafazkan pantun.

4.Guru membetulkan kesalahan intonasi dan sebutan murid.



1.Murid diminta untuk membaca teks pantun secara senyap.


2. Murid melafazkan pantun  secara individu.




3. Murid melafazkan pantun secara kumpulan.


4.Murid mendengar ulasan dan teguran guru



KB: bertutur dan mendengar

BCB: mendengar aktif

BBM: teks

Ilmu: Puisi.














Perkembangan
          2
   (10 minit)

1. Membuat perbincangan dalam kumpulan.




Soalan :
Apakah mesej dan pengajaran yang terdapat dalam pantun?

2.Pembentang-an kumpulan

1. Guru membahagikan pelajar kepada 6 kumpulan mengikut pelbagai aras kebolehan.


2. Guru memberi arahan kepada murid untuk menjalankan perbincangan dalam kumpulan.

3. Wakil setiap kumpulan diminta membaca dan
membentangkan hasil perbincangan kumpulan.

4. Guru memberikan ulasan dan peneguhan terhadap jawapan murid.


1. Murid membincangkan tentang mesej dan pengajaran yang terdapat dalam pantun.


2. Wakil kumpulan menyampaikan hasil perbincangan




3. Murid diminta mencatatkan hasil perbincangan dalam borang pengurusan grafik yang disediakan.


KP : Interpersonal









































Perkembangan
         3
    (5 minit)

1.Menjawab soalan secara bertulis.

1.Guru mengedarkan soalan latihan kepada murid.

2. Guru mengumpulkan kertas jawapan murid.

1.Murid-murid menjawab soalan.

Penutup
     (4 minit)
1. Menyanyi lagu Suriram dengan memasukkan pantun-pantun yang baru dipelajari..



1. Guru membimbing murid menyanyi bersama-sama.


1. Murid-murid menyanyi dan bertepuk tangan bersama-sama.

No comments:

Post a Comment